Narzut

Ohoho! No to trochę mnie tu nie było – wszystko przez napięte dwa tygodnie. Ach działo się, działo 🙂 Prace druciarskie dalej leżą odłogiem i jeszcze trochę tak poleżą bo dopóki nie zamknę „naukowego” rozdziału to nie dam rady się za nie wziąć 😉 Ręce już wprawdzie świerzbią ale cóż począć. Może przynajmniej Wy jakoś działacie 🙂 ? Dzisiaj szybko i na temat – narzutu. Czym jest narzut ? Jest to jedna z metod dodawania oczek (pomiędzy oczkami), najczęściej stosowana do splotów ażurowych i fantazyjnych. Poza tym, że zrobienie narzutu skutkuje zwiększeniem liczby oczek, to zgubienie tego dodanego oczka, poprzez przerobienie dwóch oczek razem, spowoduje, że powstanie w dzianinie dziurka. Najprostsza wersja narzutu to nic innego jak jednokrotne owinięcie nitki wokół drutu, powstaje wówczas pętelka na drucie, która dalej zostanie przerobiona jak pozostałe oczka. Poza podstawową wersją istnieją różne inne, używane w zależności od tego gdzie (po której stronie) wypadnie nowe oczko.

Przy podstawowej metodzie nitkę owija się jednokrotnie wokół drutu ale możliwe jest to dodanie większej liczby oczek – chociażby dwukrotne owinięcie nitki wokół drutu, czy też trzykrotne, czterokrotne itd. Powstające dziurki mogą być małe i okrągłe albo większe i pionowe.

Jak to wygląda ?

1. Przerabiamy rząd aż do momentu gdzie należy zrobić narzut. 2. Następnie tworzymy narzut, czyli owijamy nitkę wokół drutu, może być to nawinięcie od „tyłu” (narzut na lewo) albo…

…od „przodu” (narzut na prawo). Pamiętajcie, że też różnie się to ma w zależności od tego jak robimy oczka prawe.

3. Dalej (akurat ja tak robiłam, żeby tylko pokazać na czym polega narzut) żeby „zgubić” dodane oczko, kolejne dwa oczka przerabiałam razem. 4. Kolejny narzut. Oczywiście w opisie wykonywanej pracy będzie dokładnie wyjaśnione gdzie, kiedy i jak należy dodać narzut i jak go zgubić/albo i też nie.

5. Po wykonaniu rzędu tym sposobem, tak się prezentował. W kolejnym rzędzie narzuty przerabia się „na odwrót” czyli narzut lewy na prawo, a narzut prawy na lewo. Po lewej stronie dzianiny także można zrobić narzut. Wtedy pomiędzy dwoma oczkami lewymi nawijamy nitkę mniej więcej w ten sposób jak przy narzucie na prawo – czyli nawija się nitkę na prawy drut od przodu do tyłu i znów do przodu, tak żeby nitka szła do góry przed drutem prawym.

Ale filozofia – najlepiej wziąć druty w ręce i spróbować 🙂

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Oczka i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Narzut

  1. Kruha pisze:

    Świetnie pokazane. Nawt moja matka tak dobrze mi nie zobrazowała na czym polega narzut! Robiebie na drutach to jedynie mój kaprys, który pojawia się od czasu do czasu (chyba nigdy niczego nei skończyłam) ale będę do ciebie zaglądać, aby szukać wskazówek co i jak :D! Dzięki!

    • rozmysleniand pisze:

      O jakie miłe słowa :))) Dziękuję ! No tak to jest z drutami, raz ochota przychodzi, a potem znowu jest. To też zależy w dużej mierze od trudności projektu, tak myślę. Pozdrawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s