Od czego by tu….

EtykietyHej witam! Uh no wolę nie patrzeć kiedy opublikowałam ostatni post bo nie chcę wiedzieć ile czasu minęło i jak szybko on minął. Ale wiem jedno – czas ten był dość intensywny! Także w tym miejscu dziękuję tym osobom, które dzieliły te chwile ze mną 😉 Wracając do naszego bloga, dziś napiszę nieco więcej o materiale który obrabiamy – wełnie i nie tylko. Zapraszam!

Mam nadzieję, że po ostatnim poście trochę się już orientujecie w temacie wełen ale poza tym, że wiemy co za rodzaj wełny wybieramy ważna jest jeszcze jedna rzecz – etykieta. Tam podane są istotne informacje. Zobaczcie przykładową etykietę. Przykładowa etykietaJak widzicie trochę tych informacji tu jest, a mianowicie (patrząc od góry) :

  • Numer koloru – niesamowicie ważny, zawsze etykiety sobie zostawiamy, ze względu na to, że czasem trzeba jakiś motek dokupić i bez numeru koloru może być ciężko, szczególnie gdy podobnych kolorów jest wiele;
  • Numer partii – żebyśmy wiedzieli z jakiej partii pochodzi dany motek;
  • Znaczek drucików i numery 5-6 – to oczywiście zalecana grubość drutów do tej wełny;
  • Znaki dotyczące prania i prasowania – znane osobom, które odpowiedzialne są za robienie prania w domu, ręka w wodzie to pranie ręczne max. 40 stopni, przekreślony trójkąt oznacza zakaz chlorowania, żelazko z jedną kropką to maksymalna dopuszczalna temperatura prasowania 110 stopni i P w kółku to dopuszczalne profesjonalne czyszczenie chemiczne z użyciem wyszczególnionych składników chemicznych;
  • Kwadrat 10x10cm – jest to kwadrat tzw. próbka, oznacza ona nic innego, że kwadrat wielkości 10×10 cm będzie składał się z 20 rzędów i 16 oczek, przynajmniej taki powinien być;
  • 25 g w tym wypadku to 250 m, czyli na sweterek dla kobiety w rozmiarze 40 potrzeba mniej więcej 150 g;
  • Made in Italy – dobrze, że nie made in China ;p

Oczywiście ile wełen tyle etykiet, każda ma nam coś innego do powiedzenia ale informacje zazwyczaj są takie same, popatrzcie tutaj :

Inna etykietaW tym przypadku kwadrat 10×10 cm będzie miał 15 rzędów na 18 oczek, 50 g włóczki to około 100 m, dla kobiet na rozmiar 40 potrzebujemy 450 g wełny, dla mężczyzn na rozmiar 50 potrzebujemy około 600 g wełny. Zalecane druty bądź szydełko to 4 lub 5, maksymalna temperatura prania do 30 stopni ale proces łagodny, nie chlorować, nie prasować oraz możliwe profesjonalne czyszczenie chemiczne w procesie łagodnym. Na końcu procentowy skład tejże wełny.

Tak więc wyglądają etykiety – czytajmy je i zachowujmy oraz stosujmy się do zaleceń. Dzięki temu dokończymy naszą pracę z pożądanym efektem, a jakość wełny będzie nam służyć przez wiele lat.

Stosować się jest warto chociażby ze względu na to, że każda wełna ma swoje przeznaczenie, są wełny cieńsze przeznaczone głównie na skarpety, wełny cienkie (druty 3-6) na letnie sweterki (czasami robione podwójną nicią), ubranka dla dzieci lub akcesoria, np. do zabawek, wełny grubsze (druty 5-7) na grubsze swetry, wełny jeszcze grubsze na druty w rozmiarze 7-9 dobre na odzież wierzchnią, narzuty i inne. A nawet wełny (druty 10-11) przeznaczone do robienia dywaników, narzut czy też kurtek. Więc aby nie było nieporozumień i żeby sweter nie okazał się za gruby a narzuta za cienka lepiej jest przemyśleć swój projekt, poczytać, zapoznać się 🙂

Ten wpis został opublikowany w kategorii Początki, Podstawy i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz